Posvet Dobre prakse povezane in sledljive proizvodnje

MIT_naslovna_splošna_web

September in oktober sta bila v znamenju tradicionalnega MIT-ovega 14. posveta, tokrat kot serija spletnih seminarjev. Letošnji posvet je bil posvečen povezani in sledljivi proizvodnji s poudarkom na pomenu podatkov. S serijo spletnih seminarjev smo želeli izpostaviti, kako izjemen pomen imajo podatki v informacijskem sistemu na vseh področjih v podjetju – ne samo za učinkovito tekoče spremljanje poslovanja, ampak tudi za potrebe vodstva in s tem za podporo odločanju. Le z ažurnimi podatki ima vodstvo realna in predvsem resnična poročila. Ta pa ne služijo samo pregledu finančnega stanja podjetja, ampak tudi sledenju procesov v podjetju in omogočajo hitrejše zaznavanje napak in iskanje izvora zanje.

»Poročila so enostavna, takoj pregledna na ekranu in kar je najpomembnejše – vsi uporabniki imajo enake številke. Na ta način se izognemo različnim poročilom, ki jih uporabniki navadno pripravljajo s pomočjo MS orodij, kjer pa so pogosto tudi različni podatki,« pravi BI specialist Tomaž Dular.

Ker razvoj izdelkov, v skladu z zahtevami in željami kupcev, ter s tem povezana kompleksnost izdelkov, podjetja vedno bolj spodbuja k projektno vodeni proizvodnji, smo pomen ažurnosti podatkov prikazali na primeru projektne proizvodnje.

»Izkušnje so pokazale, da je projektna proizvodnja v večini primerov bolj prilagodljiva zahtevam kupcev in se na njihove želje lažje in hitreje odzove. Projektna proizvodnja omogoča finančno in časovno obvladovanje projektov in takojšnje poročilo o stanju projekta z uporabo različnih orodij za pripravo poročil glede na uporabnika,« so izpostavili MIT-ovi svetovalci Tibor Zavrl, Helena Ferjan in Zdenka Selšek Manjulov. Med drugim so izpostavili tudi, da je zlasti za kompleksnejše in dolgotrajnejše projekte pomembno, da sproti spremljamo njihov napredek in uspešnost, kar nam omogočajo podatki.

Sledljivost podatkov pa ni pomembna samo znotraj ERP-ja, ki predstavlja osnovo in znotraj katerega se shranjujejo podatki, ampak tudi pri povezovanju z drugimi sistemi. V MIT-u skozi vsa leta našega delovanja razvijamo visoko kvaliteten in bogat ERP sistem MIT, ker pa je vsako podjetje unikatno, so določena področja izven ERP rešitev rezervirana za naše partnerje, s katerimi se povezujemo, zlasti na področju komerciale in logistike.

»Kljub večim informacijskim rešitvam ni potrebnega večkratnega vnašanja podatkov, saj integriramo sisteme med seboj. Tako zmanjšamo možnost napak in prihranimo na času, hkrati pa so vsi podatki znotraj ERP-ja na enem mestu,« je na zadnjem spletnem seminarju povedala MIT-ova svetovalka Helena Ferjan.

Proti koncu prejšnjega leta pa smo naredili izjemno povezavo, združili smo se s podjetjem SAOP. »V MIT-u se zavedamo, da so za naše naročnike pomembne funkcionalno bogate poslovno programske rešitve in dobra uporabniška izkušnja. Zasledovanje tega cilja pa je dolgoročno in zahteva veliko resursov, ki jih sami vsem področjem ERP sistema MIT nismo mogli nameniti. Zato smo precej časa iskali strateškega partnerja, s katerim bi s skupnimi močmi to lahko zagotovili. Sedaj vam lahko skupaj s podjetjem Saop ponudimo rešitev na področju obračuna plač s funkcionalnostmi, ki ste jih v MIT-u morda pogrešili,« je na uvodnem webinarju povedala direktorica MIT Marjeta Povalej.